Botulinum Toksini - Sehnaz Askeroglu Academy

Botulinum Toksini Nedir?

Botulinum Toksini, ClostridiumBotulinum adlı bakteriden laboratuar koşullarında elde edilen,yüz ve boyun bölgesinde kırışıklıkları,aşırı terleme,diş sıkma ,migren ağrıları tedavi uygulamalarında kullanılan bir ekzotoksindir. Hem tedavi edici, hem de koruyucu özelliği vardır. Yıllar içerisinde yüze yerleşmiş kırışıklıkların tamamen açılmasını sağladığı gibi, henüz yüze yerleşmemiş ancak tekrarlayan kas hareketleriyle belirginleşen çizgilerin derinleşmeden düzelmesini sağlar. Ayrıca ter bezlerini bloke edici etkisiyle aşırı terlemeyi sonlandırır. Botulinum Toksini, uygulandığı bölgede mimik kaslarına sinirlerden iletilen, kasların kasılmasına neden olan sinyaller geçici bir süreliğine felç olur. Kas hücrelerinin kasılması önlenir ve kaslardaki sertleşme miktarı en aza indirgenir. Aynı zamanda anormal kas kasılmaları da durur. Bunun sonucunda yüz kaslarının bir süreliğine gevşemesi, kırışıklık ve ince çizgi oluşumunun durması sağlanır.

Botulinum Toksini Nasıl Yapılır?

Botox işleminde, botulinum toksini seyreltildikten sonra direk olarak nöromusküler dokuya enjekte edilir.Uygulama bölgesi temizlendikten sonra Botulinum Toksini özel iğneler yardımıyla bölgedeki kasların içine belirlenen dozlarda enjekte edilir. İşlem, ortalama 5 dakika sürer. Kas dokuya enjekte edilen botulinum toksini, ortalama 5 ya da 7 gün sonra etkisini göstermektedir. Kişi, uygulama sırasında minimal düzeyde ağrı hisseder. Aynı gün, işlerine kaldığı yerden devam edebilir.

Botulinum Toksini Hangi Bölgelere Uygulanır?

Yüzde kırışıklık ve ince çizgilerin yoğun olduğu tüm bölgelere Yaşlanmayla birlikte boyunda belirginleşen çizgilere Diş sıkma problemi olan bireylerin masseter kas bölgesine (Masseter Botulinum Toksini) Burun ucuna (Burun ucu konuşurken hareket eden kişilere yönelik) Migren ağrıları olan bireylere (Migren Botulinum Toksini) Aşırı terlemesi olan bireylerin terleme bölgelerine (El-Ayak-Koltukaltı)

Botulinum Toksini Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • İşlem öncesinde aspirin ya da aspirin türevi olarak bilinen kan sulandırıcı ilaçları kullanmayın. Aksi halde işlem sonrasında cildinizde morarma ve şişlik gibi geçici yan etkiler oluşabilir.
  • İşlem sonrası en az 4 saat boyunca mimik hareketleri yapmayın.
  • Botulinum Toksini yaptırdığınız gün içerisinde spor yapmayınız.
  • Botulinum Toksini  yaptırdığınız bölgeye soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz.
  • Botulinum Toksini yaptırdığınız gün solaryuma ve saunaya girmeyiniz.

Masseter Botulinum Toksini

Masseter Botulinum Toksini, masseter kasını hedef alarak, yüzdeki erkeksi ve sert görünümü önlemeyi hedefler. Bu kasın aşırı büyük olması, kadınlarda kare yüz şeklini beraberinde getirir. Masseter Botulinum Toksiniile kare yüz şekli küçültülür. Yuvarlak ya da kare yüz şekline sahip olanlar işlem sonrasında üçgen yüz şekline kavuşabilirler. Aynı zamanda diş sıkma problemi olan bireylere de yapılmaktadır.Ortalama uygulama süresi 5 dakikadır.

Migren Botulinum Toksini

Kas spazmları ve migren ağrılarının tedavisinde de Botulinum Toksini, etkilidir. Botulinum toksini, alın, şakak, ense ve boyun bölgesine enjekte edilir. Hasta 4-6 aylığına şiddetli migren ağrılarından kurtulabilir.Ortalama uygulama süresi 5 dakikadır.

Botulinum Toksini ile Hiperhidrozis (Aşırı terleme) Tedavisi

Aşırı terleme bazı kişilerde özellikle sosyal hayatta ve iş hayatında çok problem yaratan koltuk altı el ve ayak bölgesine,Botulinum Toksini uygulandığında bu kişilerin şikayetlerinde düzelme sağlanır. Botulinum Toksini kullanılarak ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim durdurulup ter bezlerinin çalışması azaltılabilir.Ortalama uygulama süresi 10 dakikadır.

Botulinum Toksinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yüzdeki kırışıklıklara ilk uygulandığında etkisi ortalama 4-6 ay sürer. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre zaman içinde 8-10 aya kadar uzamaktadır.Terleme bölgelerine ilk uygulandığında terlemeyi ortalama 8-12 ay kadar düzene sokar. Tekrarlayan uygulamalarla bu süre 16-18 aya kadar uzamaktadır.